SPOMENICI
Na području nekadašnje Jugoslavije je nakon 1990. godine došlo do masovnog uklanjanja, uništavanja, oštećivanja ili zapostavljanja spomenika (od skulptura do memorijalnih tabli) posvećenih događajima i ličnostima vezanim za Narodnooslobodilačku borbu, kao i antifašistički i komunistički pokret. Uništavanje je rutinski vršeno pogotovo na područjima ratnih dejstava, ali i daleko od fronta. Spomenici su predstavljali i predstavljaju neželjeno, zapostavljano i samo ponegde čuvano nasleđe. Najveći među njima – zbog svoje masivnosti – i dalje postoje, poput spomenika žrtvama ustaškog genocida u Jasenovcu autora Bogdana Bogdanovića, spomenici na Sutjesci, Kozari, Petrovoj gori i kompleks Partizansko groblje u Mostaru (Bogdan Bogdanović), koji je često izložen vandalizmu. Istu sudbinu nije imao monumentalni Spomenik pobjedi naroda Slavonije Vojina Bakića (1968), najveća apstraktna skulptura na svetu, koju su 1992. minirali pripadnici Hrvatske vojske. Po podacima, samo u Hrvatskoj uništeno je više od 700 spomenika i 2.200 spomen-obeležja. Obnovljeno je oko 400, među kojima je Spomenik ustanku naroda Hrvatske u Srbu u Lici. Spomenici su većim delom sačuvani, iako često prepušteni nebrizi, u Sloveniji, Istri, Makedoniji, Crnoj Gori, kao i delovima Bosne i Hercegovine i Srbije, ponekad zahvaljujući spremnosti lokalnog stanovništva da odbrani sećanje na žrtve i borbu protiv okupatora.
Statua
Stjepan (Stevan) Filipović, narodni heroj
Replika spomenika u Valjevu, autor: Vojin Bakić, iz kolekcije Dragana Srdića
Stjepan (Stevan) Filipović (1916–1942) bio je revolucionar, poreklom Hrvat iz Opuzena u Hrvatskoj, koji je podigao ustanak u valjevskom kraju 1941. Uhvatili su ga četnici Koste Pećanca, a obesili pripadnici Srpske državne garde 27. maja 1942. u Valjevu. Kada su mu na stratištu stavili uže oko vrata, podigao je ruke u znak prkosa i uzviknuo: „Smrt fašizmu, sloboda narodu!“ Fotografija njegovog pogubljenja postala je poznata širom sveta kao simbol antifašističkog otpora.
Pored spomenika u Valjevu, autora Vojina Bakića, spomenik mu je podignut i u rodnom Opuzenu (autori: Miro Vuco i Stjepan Gračan, 1978). Miniran je u noći između 17. i 18. jula 1991, a postament je uklonjen 2010. radi izgradnje tržnog centra.