Antiratne akcije i inicijative
1991
17. april, Prvi geto u Srbiji – Pokret za mir iz Pančeva organizovao je akciju protiv ratne propagande, pod parolama „Živela geta! Dobro došli u prvi geto!“ itd.
1- 3. maja – Međunarodni mirovni karavan na Kosovu u kojem su učestvovali/e Zeleni iz Italije, pacifisti/kinje, feministkinje, Beograda, Pančeva i Kosova.
3. jun – ,,Stop fašizmu-prolaz građanstvu“, konferencije u 16 gradova Jugoslavije u organizaciji Udruženja za jugoslovensku demokratsku inicijativu/UJDI
17. juna – osnovana GAMA (Građanska akcija za mir) u Beogradu
Jun – početak rada DAH teatra angažovanog pozorišnog kolektiva – antiratnog/feminističkog; DAH su osnovale rediteljke Dijana Milošević i Jadranka Anđelić; DAH kontinuirano deluje više od 30 godina.
26. jula – u Beogradu osnovan Centar za antiratnu akciju/CAA.
26. jula, Beograd – ’Hod mira’ u organizaciji Centra za antiratnu akciju pod sloganom ’Za mir u Jugoslaviji – za pregovore umesto rata’.
Jul, Zrenjanin – ’Zeleno zvono’ – antiratni kulturni klub započeo sa radom
Avgust, Pančevo – „Hod mira“ , u kojem je učestvovalo nekoliko stotina građana/ki; povorku su predvodili sveštenici svih konfesija, povorka se kretala gradskim ulicama do obale reke Tamiš, gde su u vodu spušteni venčići – simbolična poruka za prestanak sukoba.
25- 30. septembar – Mirovni karavan građana Evrope u organizaciji Helsinškog parlamenta građana/HPG; oko 500 pacifista/kinja, članova parlamenta iz 14 evropskih zemalja posetilo je Rijeku, Ljubljanu, Zagreb, Suboticu, Novi Sad, Beograd, Užice, a jedna delegacija i Skopje. U centralnom događaju u Sarajevu učestvovali brojni aktivisti/kinje iz Beograda i Pančeva; učesnice/i mirovnog karavana su od predstavnika vlasti tražile mirovne pregovore i podržavale mirovne inicijative u Jugoslaviji.
5. oktobar – Mirovna grupa za Dubrovnik osnovana u okviru beogradskog Centra za antiratnu akciju.
5. oktobar – „Prekinimo mržnju da prestane rat“, antiratni protest u Beogradu protiv bombardovanja Dubrovnika, solidarnost građana Beograda sa građanima Dubrovnika.
5. oktobar, Beograd –’Antiratni dnevnici’, svakodnevna akcija na Terazijama u organizaciji Građanske akcije za mir/GAMA.
8. oktobar 1991– 8. februar 1992, Beograd – Paljenje sveća – svakodnevna antiratna akcija (od 20.30 do 21h) pred zgradom Predsedništva Srbije u Beogradu. Akcija se odvijala pod sloganima „Solidarnost sa pobunjenicima protiv rata“ i „Za sve poginule u ratu“. U ovoj akciji su svakodnevno učestvovali brojni antiratni aktivisti/kinje.
31. oktobar, Beograd – Antimilitaristički apel Žena u crnom: protiv prisilne mobilizacije, uz javnu podršku svim pobunjenicima protiv rata, beguncima sa ratišta/dezerterima, prigovaračima savesti; upućen zahtev za hitnim prekidom neustavne mobilzacije u Srbiji jer ’Građani Srbije nisu i ne smeju biti žandarmi Jugoslavije i Balkana’.
Oktobar 1991 – januar 1992– Beogradski antiratni maraton – jednom nedeljno su održavani antiratni skupovi u pozorištu „Duško Radović“ uz učešće građani/ke i antiratnih grupa.
Oktobar 1991 – Maj 1992 – „100 000 potpisa za mir“, potpisivanje peticije za raspisivanje referenduma protiv prisilne mobilizacije građana za rat. U Beogradu, Novom Sadu i širom Srbije drugim gradovima do februara 1992. prikupljeno je 55.000 potpisa.
9. oktobar, Beograd – Žene u crnom započele antiratne proteste protiv rata i ratne politike srpskog režima.
6. i 9. novembar, Senta – Masovne antiratne demonstracije, uz skandiranje ,,Hoćemo mir, nećemo rat“. Opštinske vlasti donele odluku da se raspiše referendum protiv rata. Republičke vlasti nisu dozvolile organizovanje referenduma i pokrenule su krivični postupak protiv pet učesnika demonstracija. To je početak krivičnog gonjenja pobunjenica/ka protiv rata u Vojvodini i Srbiji.
7. novembar, Ada – Centar za antiratnu akciju, osnovan u Adi na severu Bačke a nakon masovnih demonstracija građanki i građana protiv prisilne mobilizacije.
7. novembar, Pančevo – Paljenje sveća, antiratna akcija koja se održava svake subote i trajala do potpisivanja Dejtonskog sporazuma, novembra 1995; akcija je prerasla u simbol pančevačkog mirovnog pokreta.
Zrenjanin – Potpisivanje peticije, u organizaciji antiratnih aktivista/kinja, u kojoj zahtevaju od Generalštaba JNA vojnu neutralnost i smirivanje sukoba. U tom periodu u Zrenjaninu su organizovani su i drugi antiratni protesti i koncerti.
1992
Mnoge antiratne akcije započete 1991. nastavljene su i tokom 1992. godine; organizovane i druge antiratne akcije, pokrenute su i brojne inicijative i udruženja.
25. januar – Beogradski krug, udruženje nezavisnih intelektualaca/ki koji pružaju otpor politici mržnje i rata; organizuje simpozijume, debate, okrugle stolove, a takođe se bave izdavaštvom (Druga Srbija, Intelektualci i rat, Srpska strana rata itd.).
2. februar, Beograd – Solidarna poseta grupe od 150 mirovnih aktivista/kinja iz cele Evrope beogradskim antiratnim aktivistima/kinjama u znak solidarnosti sa njihovim radom; posetu je organizovala Beogradska grupa Helsinškog parlamenta građana.
29. februar – Deklaracija civilnog pokreta otpora za priznavanje prava na sva državljanstva postjugoslovenskih republika; inicijativu su pokrenuli pravnici, antiratni aktivisti/kinje, umetnici/ce iz svih zemalja bivše Jugoslavije; civilnom pokretu otpora pristupilo je više hiljada ljudi iz nekadašnje Jugoslavije.
18. marta, Pančevo – Mirovna mreža Vojvodine pokrenuta na sastanku antiratnih aktivista/kinja.
10. april, Beograd – ,,Mir u Bosni“ protest u organizaciji Centra za antiratnu akciju/CAA protiv rata u Bosni i Hercegovini
15. maj, Beograd – Mirovni piknik u Pionirskom parku u organizaciji CAA.
31. maj, Beograd – Crni flor, antiratna manifestacija protiv rata u BiH, ubijanja ljudi, razaranja Sarajeva i drugih gradova; oko 100.000 građana razvilo je od Palate Albanija do trga Slavija džinovsku traku dužine 1.300 metara, u znak saosećanja i solidarnosti sa žrtvama rata; akciju su organizovale antiratne grupe, kao i neke političke partije.
14. jun, Beograd – „Poslednje zvono“, antiratna akcija po centralnim gradskim ulicama, uz pravljenje buke (zvona, ključevi, budilnici, klepetuše) pod sloganima: Beograde, probudi se! Beograde, stidi se!
Jun, Hrtkovci – Protiv etničkog čišćenja, akcija solidarnosti sa pripadnicima hrvatske nacionalnosti koji su iz ovog sremskog mesta proterivani, uz uništavanje imovine; u akciji su učestvovali aktivisti/kinje Civilnog pokreta otpora, Žena u crnom, Beogradskog kruga i novinari/ke.
7. jula, Beograd – Marš mira studenata/kinja koji su nameravali da protestuju ispred rezidencije S. Miloševića, ali je policija sprečila prilaz upotrebom sile, u znak protesta studenti blokirali saobraćanje punktove u Beogradu.
15. jul, Beograd – „Žuta traka“, protestni skup ispred Savezne skupštine etničkog čišćenja i ksenofobije; u ovom protestu, u organizaciji Centra za antiratne akcije i Građanskog saveza Srbije, učestvovalo je nekoliko stotina ljudi.
27. decembar – „Jedan mir – tri grada“, oko hiljadu pacifista/kinja iz Italije posetilo je teritoriju bivše Jugoslavije. Oko stotinu ih je stiglo u Beograd. Organizovane su brojne ulične mirovne akcije, susreti i razgovori do 3.1.1993.
Odbor za ljudska prava Leskovac – pokrenut 1992. kao građanska inicijativa protiv rata (prva na jugu Srbije), mobilizacije, pružao javnu podršku i pravnu pomoć građanima koji su odbili učešće u ratu; postoji do danas i bavi se zaštitom ljudskih prava itd.